Türkçe  |   English

Burun Estetiği

 

Burun uzunluğu, genişliği, yüksekliği, deliklerinin boyutu, vb. gibi pek çok boyutsal özelliğe sahip bir organımızdır. Bütün bu alt-yapıların kendi içindeki uyumu, burnun estetiğini yani burnun güzelliğinin temelini oluşturur. Aynı zamanda burunun yapısı birbrinden farklı kıkırdak kemik deri ve mukoza gibi dokulardan oluşmaktadır. Bu dokular kendi içerinde yapısal olarak bir dengededir ve kendilerine has görevleri vardır. Burun estetiği ameliyatı bu nedenle diğer estetik ameliyatlara göre daha meşekkatlidir ve daha fazla daha ayrıntılı planlama, özen ve tecrübe gerektirir.

Burun estetiğinde bir diğer konu da burnun yüz ile olan uyumudur. Burun komşu organlar olan, çene, dudaklar, alın ve gözler ile de uyum içinde olmalıdır ki biz yüz güzelliğinden ve burnun yüz güzelliğine yapacağı olumlu katkıdan bahsedelim. Bütün bu söylediklerimizi bir örnekle özetlersek, baktığımız kişinin burnu genel geçer anlayışa göre küçük, kalkık ve “güzel” olabilir ama yüzün geri kalanına uyumsuz kalma ihtimali vardır. Bir diğer kişinin burnu kabul edilebilir ölçülerden büyük, geniş veya etli olabilirken, kişinin fiziksel özellikleriyle uyum içinde göze hoş görünme olasılığı her zaman bulunmaktadır. Günümüzdeki genel kabule göre; estetik ameliyat sonrası burun, ameliyat edilmiş görünüm vermemeli doğal ve simetrik görünmeli ve ameliyatta burunun iyi olan özellikleri korunarak iyi olmayan kısımları düzeltilmeli, burunun fonksiyonu olan nefes alma korunmalı veya iyileştirilmelidir.

Bütün bu sebeplerden dolayı burun estetiği ameliyatlarına karar verme aşaması, doktorunuzla yaptığınız görüşme, vücut ve yüz yapınıza göre aldığınız tavsiyeler büyük önem taşımaktadır. Fonksiyonel burun estetiği sizler açısından daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşımaktadır. Burnun esas görevi olan nefes alma fonksiyonunun bozuk olması hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi kronik iltihabi hastalıklara da (sinüzit gibi) sebep olabilir.

Burun estetiği ameliyatında yapılan kesilere göre iki ana teknik bulunur; açık ve kapalı.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Yapılacak işlemlere göre 1,5 ila 4 saat arasında süre değişebilir. Ameliyat sonrası yapılan müdahaleye göre; tampon ve burun ateli kullanılabilir. Kullanıldığı taktirde tampon 3 ila 15 gün arasında bir sürede alınır, burun ateli 5 ila 8 gün arasında çıkarılır. Genellikle atel tamamen çıkarıldıktan sonra özel bantlarla burun desteklenir. Ameliyat sonrası kişiden kişiye değişmekle beraber 3-7 gün arası süren göz çevresinde ve yanaklarda morluklar olabilir. Şişliklerin büyük kısmı ilk 10 gün içerisinde yok olsa da, miktarı daha az olmakla beraber burun ve çevresinde şişliklerin tam olarak kaybolması 45-60 günü bulabilir. Burunun son halini alması 6 ayı bulur.

 

 

 

 

YASAL UYARI

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

 

 

BASINDA YER ALAN MAKALELERİMİZ

 

 

BİZE ULAŞIN

Bahçelievler Mah. D-100 Yan Yolu Sok. No:14/B METROPORT BUSIDENCE Kat 9 Ofis: 903 Bahçelievler, İstanbul

(0212) 442 44 97

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

TELİF HAKKI

Copyright © Çavdar Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi