Türkçe  |   English

Meme Küçültme

Göğüsler zaman içerisinde; hamilelik, kilo alıp verme ve yer çekiminğin etkisiyle irileşip sarkarak deforme olabilir.Özellikle göğüslerin ağırlaşması çeşitli problemlere neden olarak yaşam kalitesini düşürür. Göğüs küçültme operasyonu, iri göğüslü bayanlar için hayat standardını değiştirip iyileştirebilecek bir operasyondur. İri göğüsleri nedeniyle plastik cerrahi doktorlarına başvuran hastaların birçoğunun en büyük şikayeti sırt ve boyun ağrılarıdır. Omuz bölgesinde sütyen askı yerlerinde çukurluk ve yaralar oluşabilir, göğüs alt kıvrımlarında pişik ve kaşıntıya neden olabilir.
 
Bu operasyon genel anestezi altında, meme ucunun etrafından ve göğüsün alt kısmından yapılır. Küçülen ve ağırlığı azalan göğüslere askı uygulanarak dik ve dolgun durması sağlanır. Gerekli görüldüğünde göğüs uçları da operasyon sırasında küçültülebilir.
 
Operasyon sırasında göğüs büyüklüğüne göre operasyon ortalama 2-4 saat sürebilir. Operasyondan sonra bir gece hastanede kalmanız gerekir. Hastanede yattığınız süre içerisinde ameliyat bölgesinde kan birikimini önleyen drenler bulunabilir.
 
Bir hafta ila on gün süreyle operasyon bölgesine pansuman yapılması gereklidir. 4 hafta kadar balensiz, sporcu sütyeni kullanmanız gerekir. 3 gün sonra masa başı işlerine dönülebilir. 3 hafta kadar kolun omuz seviyesinden yukarı kaldırılmaması ve ağırlık kaldırılmamasına dikkat edilmelidir. 4 hafta sonra normal sosyal yaşantısına dönebilir, spor yapabilir ya da denize girebilir.

Göğüs küçültme operasyonu öncesinde yapılacak kan tahlilleri değerlendirilerek ve anestezi doktorunun muayenesi ile operasyonun en az riskle geçmesi için önlemler alınacaktır.

Klasik meme küçültme operasyonunda göğüs alt kısmında ters T şeklinde bir iz oluşur. Uygun hastalarda kullandığımız vertikal skar tekniğiyle iz daha kısaltılıp azaltılabilmektedir.
 
Yapılan araştırmalarda göğüs küçültme operasyonu sonrasında %10-20 oranında emzirme problemlerinin oluşabildiği saptanmış olup gelişen ameliyat teknikleri ile bu risk azaltılabilmektedir.

 

 

 

 

YASAL UYARI

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

 

 

BASINDA YER ALAN MAKALELERİMİZ

 

 

BİZE ULAŞIN

Bahçelievler Mah. D-100 Yan Yolu Sok. No:14/B METROPORT BUSIDENCE Kat 9 Ofis: 903 Bahçelievler, İstanbul

(0212) 442 44 97

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

TELİF HAKKI

Copyright © Çavdar Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi