Türkçe  |   English

Kol ve Bacak Germe

 

Kol bölgesinde  özellikle ciddi kilo kayıpları ve sık kilo alma-verme periyodları sonrasında karşılaştığımız bu sarkmaları, kilo problemlerinden bağımsız olarak ilerleyen yaşla birlikte veya erken yaşlarda genetik ve ailesel özelliklere bağlı olarak da görebilmekteyiz.

Kol germe ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı sarkmış olan bir kolda mevcut deformiteye sebep olan 3 temel faktör söz konusudur. Bu faktörleri yağ dokusunun aşırı ve uygunsuz birikimi, derialtı destek dokusunun gevşemesi ve fazla cildin sarkması şeklinde özetleyebiliriz. Kişiden kişiye değişen oranda bu faktörler bir arada olmakta veya bunlardan biri diğerine oranla daha ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla yapılacak olan ameliyatın planlaması, kesinin lokalizasyonu ve uzunluğu kişiden kişiye değişmektedir.

Operasyon 3 aşamalıdır:

1 Liposuction (yağ emme),
2 Fazla cildin çıkarılması ve cilt altı destek dokunun sıklaştırılması,
3 Cildin gerginleştirilerek kapatılması,

Ameliyat 2-4 saat  arasında  sürebilir.

Operasyondan sonra kolunuzda gerginlik hissedeceğiniz bir dönem başlayacaktır. Bu dönemde kolunuzda bandaj olacak ve sizden kolunuzu kalp seviyesinden yüksekte tutmanız istenecektir. Böylelikle ameliyat sonrası oluşacak şişliğin kısa sürede inmesi sağlanacaktır. Tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi bu dönemde kesinlikle sigara içmemeniz ve içilen ortamlarda bulunmamanız çok önemlidir. Ameliyat sonrası 1-3 haftalık bir dönem için dikiş hatlarını zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanızı istiyoruz. Bu ameliyatlarda genellikle gizli dikişler kullandığımız için, herhangi bir şekilde dikiş alınması gerekmeyecektir. Aksi bir durum olduğunda bu konuda size bilgi verilecekti

Hastanın  işe  dönmesi 7-10 gün  sonradır.

Kolun iç yüzünde veya bir miktar arka yüzünde yerleşim gösteren ve cilt fazlalığının derecesine bağlı olarak dirsek üzerinde bir seviyeden koltuk altına doğru uzanan bir iz söz konusu olacaktır. Başlangıçta bu izin belirginliği daha fazla olmakla birlikte, yara iyileşmesinin tamamlanması ile birlikte (yaklaşık 1yıllık bir süreçtir) genellikle daha az fark edilir bir iz olduğunu göreceksiniz.

Bacak Germe

 
Ciddi kilo kayıpları sonrasında veya ilerleyen yaş ile birlikte, uyluk dediğimiz üst bacak bölgesinde meydana gelen sarkmalar, yağ birikimleri ve katlantıların “thigh lift” olarak adlandırdığımız ve Türkçeye bacak germe estetiği olarak çevirebileceğimiz operasyonlar ile düzeltilmesi mümkündür. Bu sayede vücudun diğer kısımları ile uyumlu, gergin ve genç görünümlü bacaklara kavuşmanız sağlanmaktadır.

Operasyon 3 aşamalıdır:

1 Liposuction (yağ emme),
2 Fazla cildin çıkarılması ve cilt altı destek dokunun sıklaştırılması,
3 Cildin gerginleştirilerek kapatılması,

Kullanılacak olan anestezi türüne ve yapılan işleme göre değişmekle birlikte bacak germe estetiği sonrası genellikle 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu olacaksınız. Bu dönemde bacağınız çevresinde baskılı bir pansuman bulunacak ve bir miktar morarma ve şişme görülecektir. 1 hafta–10 gün içerisinde morarmalar ve şişlikler iyice azalmış olarak sosyal yaşantınıza, işinize dönebilirsiniz. Genelde kendinden eriyen iç dikişler kullanıldığı için, dikiş alma işlemine gerek kalmayacaktır.

Ameliyat 3-5 saat arası sürer. Ameliyat sonrası ameliyat sahasında kan birikimini önlemek için drenler bulunabilir. Bu drenler genelde gelen miktarın azalmasına göre 2-5 gün arasında çekilebilir. Ameliyat sonrası gerginliğe bağlı olarak işe dönme 10-15 gün arasındadır.

Kol germe bölümünde bahsettiğimiz gibi, bacak germe estetiğinde hastalarımızı en tedirgin eden konu kalacak olan izlerdir. Ancak bunun bir tercih olduğunu, güzel görünümlü, sarkmış derilerden arındırılmış bir bacağa sahip olmanın, iz kalmadan imkânsız olduğunu hatırlatmak isterim. Tabiki burada bahsedilen izlerin vücut hatları içerisinde gizlenmiş olacağının bilinmesinde fayda görüyorum.

 

 

 

 

YASAL UYARI

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

 

 

BASINDA YER ALAN MAKALELERİMİZ

 

 

BİZE ULAŞIN

Bahçelievler Mah. D-100 Yan Yolu Sok. No:14/B METROPORT BUSIDENCE Kat 9 Ofis: 903 Bahçelievler, İstanbul

(0212) 442 44 97

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

TELİF HAKKI

Copyright © Çavdar Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi