Türkçe  |   English

 

Çene Cerrahisi (Ortognatik Cerrahi)

Çene bozuklukları ve tedavisi Hakkında Çavdar & İşçi Estetik Plastik Cerrahi Kliniği, tecrübe ve bilgilerini sizlerle paylaşıyor. Çene ileriliği ve çene geriliği gibi cerrahi bakımdan önemli ve diğer cerrahi operasyonlara göre daha fazla uzmanlık ve tecrübe gerektiren çene bozuklukları tedavisinde uzman kadromuzla güvenli ellerdesiniz. Çene buzuklukları şu başlıklarda incelenebilir; alt çene ileriliği, alt çene geriliği, üst çene ileriliği, üst çene geriliği, çift çene ameliyatları ve çene ucu cerrahisi

Çene İlerletme, Geriletme, Çift Çene ve Çene Ucu Cerrahi Operasyonları Hakkında

Yüz; görünüşümüzün ana odak noktası olarak estetik unsurlar arasında, en önemli vücut bölümlerinden biridir. Aynı zamanda yüz bölgesi yeme solunum koku alma tatma ve konuşma gibi fonksiyonlar için de önemli bir bölgedir.

Yüzün kemikleri arasında alt ve üst çene kemikleri de bulunmaktadır. Konuşma ve çiğnemede rol alan dişler bu kemikler üzerinde yer alır. Aynı zamanda çene kemikleri yüzün yumuşak dokusuna destek sağlarken, estetik olarak da kontürlerin oluşmasında yardımcıdırlar. Her iki çenenin birbiriyle olan ilişkisi, görünümü; fonksiyonel görevleri ile sıkı sıkıya ilişkilidir.

Çene cerrahisi, çene kemikleri veya dişlerin dizilimlerinin ya da ilişkilerinin bozukluklarını düzeltmek üzere yapılır. Öncelikle teller yardımıyla dişlerin dizilimi düzeltilir, daha sonra çene kemiklerinin birbirine göre pozisyonu ameliyatla düzeltilerek ayarlanır. Fonksiyon ve görünüm aynı anda düzeltilmiş olur.

Kimler çene cerrahisine adaydır:

Bir çenenin (alt veya üst) diğerine göre daha önde veya arkada olduğu durumlar ya da bir yana kaydığı durumlar Alt ve üst dişlerin birbirine değmediği, tam kapanmanın sağlanamadığı kişiler

Tedavi safhaları:

1 İlk görüşme ve muayene

2 Ortodonti uzmanı ile beraber tedavinin planlanması

3 Ortodonti uzmanı tarafından diş dizilimi tedavisinin uygulanması

4 Cerrahi planlanması ve uygulanması

5 Cerrahi sonrası bakım ve kontroller

Ortodonti uzmanının diş dizilimini düzeltme tedavisi 6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir. Çene cerrahisi ameliyatı yaklaşık 3,5 – 6 saat arası sürebilir. Genel anestezi altında uygulanan bir ameliyattır. Şekil bozukluğuna göre yalnızca alt veya üst çene ameliyat edilebildiği gibi gerektiği taktirde her iki çene kemiği aynı seansta ameliyat edilebilir ki buna çift çene ameliyatı denir. Ameliyat sonrası 1 ila 2 gece araı hastanede yatış gerekebilir. Yapılan ameliyata göre tel ve lastikler yardımıyla üst ve alt çenenin birbirine bağlanması gerekebilir. Çenelerin bağlı kalması gereken süre 2-6 hafta arası değişebilir. Bu süre zarfında beslenmenizi desteklemek için özel sıvı mamalar kullanmanız gerekebilir.

 

 

 

 

YASAL UYARI

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

 

 

BASINDA YER ALAN MAKALELERİMİZ

 

 

BİZE ULAŞIN

Bahçelievler Mah. D-100 Yan Yolu Sok. No:14/B METROPORT BUSIDENCE Kat 9 Ofis: 903 Bahçelievler, İstanbul

(0212) 442 44 97

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

TELİF HAKKI

Copyright © Çavdar Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi